Термотерапія є одним з найстаріших і найбільш перевірених методів фізіотерапії. Вона застосовується не лише офіційною, але і народною медициною – напевно кожному з нас хоч раз у житті ставили гірчичники або прикладали грілку. Лікувальний ефект теплолікування заснований на активізації обміну речовин при нагріванні певної ділянки тіла. Експериментально встановлено, що підвищення температури тканин на 1С тягне інтенсифікацію обмінних процесів в них на 10%. Щоб досягти вираженого терапевтичного ефекту, необхідно підвищити температуру на 4-5С. При цьому нагрівання повинно бути тривалим, а потік тепла стабільним і рівномірним.
Саме тому в якості теплоносіїв для проведення термотерапії використовуються речовини з високою теплоємністю – парафін, озокерит (бджолиний віск), різноманітні мінеральні розсоли. У санаторії «Поділля» ключовими методами термотерапії є парафінолікування і бішофітотерапія.
Парафінолікування
Матеріалом для проведення цього виду фізіотерапії є очищений парафін, одержуваний при перегонці нафти. Цей високомолекулярний вуглевод має велику теплоємність, низьку теплопровідність, а також здатний чинити тиск на тканині в міру охолодження, оскільки його обсяг при цьому зменшується. Все це робить парафін чудовим засобом для термотерапії.
Механізм її дії полягає в зігріванні тканин і підвищення температури шкіри, завдяки чому активізується трофіка, тканинний обмін, потовиділення, циркуляція крові і лімфи. Це робить на системи організму протизапальну, судинорозширювальну, спазмолітичну і трофічну дію.
Парафінолікування застосовується для терапії захворювань суглобів, хвороб нервової системи, органів травлення і дихання, урологічних, шкірних і гінекологічних захворювань. Метод чудово зарекомендував себе в ліквідації рубців, наслідків ударів, розтягнень та інших травм.
Бішофітотерапія
Бішофітом називають розсіл, що видобувається з глибоких свердловин, до складу якого входить комплекс мікроелементів – хлор, магній, натрій, йод, залізо, бром та ін. Мінералізація речовини зазвичай становить 340-400 грам на літр. Розсіл являє собою прозору рідину із зеленуватим або жовтуватим відтінком з характерним приємним запахом. Він легко розчиняється у воді і широко застосовується в рамках термотерапії по всьому світу.
У санаторії «Поділля» з бішофіту готуються зігріваючі ванни, виробляються компреси і примочки для місцевого впливу. Нерідко бішофітотерапія поєднується з лікувальним масажем, лікуванням ультразвуком, електричної і світловий терапією.
Основними показаннями до застосування бішофітотерапіі є запальні і дегенеративно-дистрофічні процеси, захворювання нервової та серцево-судинної системи, порушення обміну речовин та органів шлунково-кишкового тракту. Цей метод використовується для ліквідації гіпермоторних дискенезій внутрішніх органів, наслідків травм, забитих місць і розтягувань, а також як болезаспокійливий засіб.